Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP

Aktualności

Indywidualna opieka domowa to dobry wybór dla Seniora Służb Mundurowych

 Przewiduje się, że w 2030 roku liczba Polaków po 65 roku życia wzrośnie z 4,8 mln do 8,5 mln. Ludzie w tym wieku stanowić będą 23% społeczeństwa, czyli prawie co 4 osoba będzie mieć co najmniej 65 lat.

Polacy przeciętnie żyć będą 77,6 lat, a Polki 83,3 lata.

Taka sytuacja demograficzna jest nieunikniona i będzie mieć określone konsekwencje.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, przybywa osób chorych na choroby przewlekłe, niepełnosprawnych, z różnego rodzaju demencjami i innymi ograniczeniami fizycznymi i psychicznymi. Osoby do tej pory sprawne i mniej lub bardziej samodzielne, zaczynają mieć trudności w wykonywaniu zwykłych czynności codziennego życia, które powoli stają się coraz trudniejszym zadaniem, a z czasem wyzwaniem nie do pokonania. Jeszcze gorzej jest w przypadku, kiedy choroba, niepełnosprawność pojawia się nagle i niespodziewanie, i ani Podopieczni, ani Rodzina nie są na to przygotowani.

Rozpoczyna się wtedy dramatyczne poszukiwanie jakiegoś rozwiązania.

Przed problemem takim mogą stanąć także nasi Seniorzy Służb Mundurowych

i ich Rodziny.

Wielu z nas zastanawia się wtedy nad oddaniem bliskiej osoby – mamy, taty, babci do Domu Opieki. W przypadku Podopiecznych wywodzących się ze Służb Mundurowych taka decyzja wymaga szczególnej rozwagi i opcja Domu Opieki niekoniecznie jest najlepszym pomysłem, ze względu na specyfikę ich pracy zawodowej i służby w przeszłości. Jeżeli nie będzie to „branżowy” Dom Opieki ( a w tym obszarze mamy ogromny deficyt ), to nie możemy wykluczyć, że Podopieczny Mundurowy natknie się na kogoś, z kim nie chciałby się spotkać. Osoby takie, potrzebujące pomocy, stają więc przed bardzo trudnym wyborem. A przecież w takim domu Podopieczni powinni czuć się komfortowo i nic nie powinno zakłócać ich spokoju.

Jednak życie pisze rozmaite scenariusze i niektórzy umieszczają chorych w Domach Opieki Społecznej lub prywatnych Domach Opieki. W pierwszym przypadku okres oczekiwania jest bardzo długi, w drugim koszty bardzo wysokie. W każdym z nich najczęściej skazujemy Podopiecznego na izolację od bliskich oraz od przyjaznego otoczenia prywatnego domu, mieszkania.

W każdym przypadku, a w szczególności w przypadku Seniorów Służb Mundurowych wymagających opieki, warto pomyśleć o innej możliwości – o zorganizowaniu indywidualnej opieki domowej. Usługi firm specjalistycznych, zajmujących się opieką oferowaną w domu Podopiecznego, są interesującą alternatywą i mają wiele zalet. To dobry wybór zarówno dla tych, którzy oczekują doraźnej opieki na kilka godzin dziennie jak i dla tych, którzy wymagają opieki całodobowej. Atutem tego typu firm jest elastyczność w podejściu do godzin, zakresu obowiązków oraz ich doświadczenie w tego typu opiece.

Opiekunowie to bardzo często wykwalifikowane pielęgniarki lub osoby z wieloletnim doświadczeniem w opiece i po kursach Opiekuna Osób Starszych.

Zanim Opiekun stanie się pracownikiem specjalistycznej firmy zajmującej się opieką nad osobami starszymi, musi przejść szczegółową weryfikację. Praca z osobami starszymi nie jest łatwa i wymaga od kandydatów nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także zaangażowania i predyspozycji. Opiekunowie są dobierani w taki sposób, aby spełnić oczekiwania i sprostać oczekiwaniom Klientów. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych, troski, fachowego wsparcia czy dotrzymywania towarzystwa, można też liczyć na ich pomoc

w codziennych zakupach, porządkach, gotowaniu i wielu innych czynnościach, ustalanych za każdym razem indywidualnie z Podopiecznym/Rodziną.

Firmy takie niejednokrotnie oferują również usługi rehabilitantów, lekarzy specjalistów, pielęgniarek mobilnych, transport medyczny czy sklepy i wypożyczalnie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

Przy wyborze firmy, oferującej indywidualną opiekę domową, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie w tym obszarze, indywidualne podejście do każdego zgłoszonego przypadku, czy okazywaną chęć pomocy w doborze najlepszego rozwiązania.

Ważny jest także wdrożony system kontroli i monitorowania pracy personelu, zaangażowanego bezpośrednio w proces opieki oraz utrzymywanie regularnych kontaktów i dobrych relacji z Podopiecznymi/Rodzinami realizowane przez cały zespół.

Seniorzy Służb Mundurowych przyzwyczajeni do profesjonalizmu i dobrej organizacji pracy, z pewnością docenią wysokie standardy opieki, gwarantujące Podopiecznym / Rodzinom komfort i poczucie bezpieczeństwa.

 

Konsultacje:

Opieka i ZaufanieS.A.

tel. 517 631 949

 

WWW.OPIEKAIZAUFANIE.PL

« Powrót do listy