Zmarł gen. broni Waldemar Skrzypczak, członek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Pełen charyzmy dowódca, dla którego najważniejsza była kondycja polskiej armii, a obce były polityczne kompromisy. Większość Polaków poznała bliżej Generała już po jego przejściu w stan spoczynku. Jego żołnierskie doświadczenie i wiedza wojskowa pozwalały mu na wyjątkowo trafne oceny stanu bezpieczeństwa militarnego państwa i zagrożeń zewnętrznych oraz analizy aktualnych wydarzeń na froncie rosyjsko-ukraińskim. Były one często i chętnie prezentowane w mediach.
Odszedł na wieczną wartę ktoś naprawdę ważny dla Wojska Polskiego i Polski.
Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi gen. Waldemara Skrzypczaka.
Mimo zapewnień przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, że likwidacja specjalnej Sekcji ds. odwołań od decyzji zmniejszających wysokość emerytur i rent byłym funkcjonariuszom pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa Sądu Okręgowego w Warszawie, pozostanie bez wpływu na sprawy dotąd przez nią rozpatrywane, wciąż mamy co do tego ogromne obawy. Teraz sprawy te trafią do ogólnej kolejki spraw osądzanych w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, sędziowie, którzy dotąd zajmowali się wyłącznie tymi sprawami zostaną obłożeni także sprawami diametralnie innymi, zaś inni sędziowie, którzy dotąd nie orzekali w takich sprawach będą musieli się zapoznawać z całym spektrum prawnym ustawy represyjnej, gdy sprawy z odwołań trafią na ich wokandy. Wszystko to będzie musiało mieć wpływ, przynajmniej na terminy rozpatrywania spraw osób represjonowanych. Tak nam podpowiadają rozum i doświadczenie życiowe.
O tym, co represjonowani czekający na sądowe rozstrzygnięcia swoich spraw mogą jeszcze zrobić, przypominają w dzisiejszym Komunikacie Koledzy z Zespołu Prawnego FSSM RP.
Jak donosiliśmy wcześniej, od lipca br. zlikwidowana będzie Sekcja ds. odwołań od decyzji zmniejszających wysokość emerytur i rent byłym funkcjonariuszem pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa XIII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Warszawie.
Informację o „technicznych” aspektach tego procesu i zmianach mających znaczenie dla osób, których sprawy wciąż czekają na rozstrzygnięcia, przekazał nam (z prośbą o rozpowszechnienie) Pan Sędzia Krzysztof Kopciewski, (jeszcze) Kierownik likwidowanej Sekcji.
Funkcjonariuszki, Funkcjonariusze, Pracownicy Straży Granicznej Z okazji Święta Straży Granicznej składamy wszystkim jej funkcjonariuszkom, funkcjonariuszom i pracownikom oraz członkom ich rodzin najlepsze życzenia wytrwałości w realizacji tej niezwykle trudnej misji, jaką jest zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa naszych granic.
Życzymy Wszystkim wiele satysfakcji z pełnionej służby i licznych sukcesów oraz by poświęcenie włożone w służbę dla kraju było zawsze doceniane i miało odzwierciedlenie w ludzkiej życzliwości i przychylności.
Emerytom i rencistom życzymy spokojnej, niczym nie zmąconej przyszłości.
Przewodniczący FSSM RP Płk dypl. w st. spocz. Henryk Budzyński
13 maja 2025 r. Przewodniczący Federacji Henryk Budzyński oraz Wiceprzewodniczący Leszek Szreder spotkali się z sekretarzem stanu w MON Stanisławem Wziątkiem. […]
Tak, jak przed każdymi wyborami w Polsce, tak i teraz, apelujemy do wszystkich, by absolutnie nikt nie rezygnował z własnej woli ze swojego prawa wyborczego. Inaczej to inni wybiorą za nas.
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego wystąpił do Premiera Donalda Tuska z petycją zawierającą postulaty dokonania zmian w ustawach „zaopatrzeniowych” żołnierzy i funkcjonariuszy, polegających na zwolnieniu pracujących emerytów mundurowych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz wprowadzeniu mechanizmu wiążącego wysokość emerytury z aktualnym uposażeniem na adekwatnym stanowisku w służbie.
Z Ministerstwa Sprawiedliwości otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pismo z 30 stycznia br. w sprawie planowanej reorganizacji Sądu Okręgowego w Warszawie, zakładającej m.in. likwidację ”Sekcji ds. odwołań od decyzji zmniejszających wysokość emerytur i rent byłym funkcjonariuszom pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa”. Reorganizacja ta faktycznie wejdzie w życie w lipcu b.r. choć naszym zdaniem, jest zdecydowanie przedwczesna. To, że do rozpatrzenia pozostało już "tylko" nieco ponad 3000 spraw (z ponad 28000), nie zmienia faktu, że jest to wciąż ogromna liczba. Nie chce nam się wierzyć, że zmiany nie będą miały wpływu na czas ich rozpatrywania.
Powoli, bo powoli, ale coraz więcej osób represjonowanych ustawą z 16 grudnia 2016 r. odzyskuje odebrane świadczenia. Jedne na drodze sądowej, inne na mocy decyzji Ministra SW wydawanych w trybie art. 8a. I zapewne wiele z nich zadaje sobie pytanie:
Czy to już ostateczny koniec mojej walki o emeryturę (rentę)?
Odpowiedzi na nie udzielili koledzy z Zespołu Prawnego Federacji.
Otrzymaliśmy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych odpowiedź na nasze pismo dotyczące pozostającego w absolutnej sprzeczności z deklaracjami i działaniami obecnego Rządu RP a przedstawionego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, stanowiska Pełnomocnika MSZ z dn. 5 listopada 2024 r. na temat ustawy represyjnej. Jak zapewnia w niej Pani Henryka Mościcka-Dendys, Podsekretarz Stanu MSZ, zostało ono zweryfikowane i zaktualizowane w uzgodnieniu z MSWiA. Oczywiście nie omieszkamy tego sprawdzić.